Muži

Postel borovice pro zdravé spaní

Jak zajistit kvalitní spánek

Abychom si v průběhu noci skutečně odpočinuli, musíme dbát nejen na kvalitu lůžkovin, ale i matrací a jejich podloží. Velice pak záleží na skutečnosti, jak ohebné a pevné jsou laťkové rošty, které se spolu s matrací musí přizpůsobit zakřivení páteře v průběhu spánku. Záleží také na kostře lůžka, zvláště na jeho montážních a spojovacích prvcích. Je známo, že postele z dřevotřísky se brzy rozviklají právě ve spojích, zatímco životnost výrobků z masivu je mnohem delší.

postel z borovice

Borovicový masiv

Borovicový masiv je sice tvrdší než smrk, je ovšem méně poddajný a více křehký. Zároveň se v něm nachází větší množství pryskyřice. Borovice je typická svou výraznou kresbou a rozdílem vykreslení letokruhů mezi hutným jádrem a dřevitou hmotou tzv. bělovou. Někdy se stává, že právě bělová hmota nabírá šedomodrého nádechu, což je považováno sice za vadu, ale spíše na kráse. Časem pod vlivem UV záření tmavne, někdy poměrně výrazně.
Zatímco smrk se snadno moří, pro tento druh dřeva to neplatí. Nejlépe tedy vynikne v přírodní podobě bezbarvým lakem. Vyrábí se z ní veškeré druhy nábytku, tedy zejména postel borovice, šatní skříně, komody a stoly. Někteří lidé možná neví, že je zapovězena pro výrobu střešních latí a trámů, a to proto, že je příliš sukovatá a že se v těchto místech mění pevnostní vlastnosti materiálu.

postel

Smrk

Smrkové dřevo si zachovává svůj původní ráz, netmavne ani nevyšisuje. Má velmi zajímavé mechanické vlastnosti – ačkoli je hodně lehké, vykazuje dobrou pružnost i pevnost a nemění objem vysycháním. Z tohoto důvodu se v podstatě všechny krovy na domech vyrábí ze smrkových trámů. Velmi dobře se opracovává a hodí se i pro výrobu nábytku a dalšího vybavení interiéru. Je známo, že nejkvalitnější smrkový masiv se nachází ve výšce do 4 metrů nad zemí, toto dřevo je nejvíce pevné a tvrdé.