Dům a zahrada

Dům a zahrada

Koupili jsme před lety krbová kamna na dřevo. Jednoduchá, žádné vložky, jen postavit do obýváku a napojit na komín. Mohu vřele doporučit. V přechodném období vytopí místnost a zpříjemní večer.

Teplo krbu je příjemné.

Krbová kamna se zpravidla umístí někde u stěny, kde je možné je napojit na komín. Teplo se neroznáší po místnosti cirkulací vzduchu, tak jak je tomu u teplovodního radiátoru umístěném pod oknem. Hřejí především sálavým teplem svého povrchu nebo rozehřátým plechovým kouřovodem, kterým jsou připojeny na komín. Velkou část tepla však vyzařují svým zasklením.

Suché dřevo je základem úspěchu. Mokré dřevo špatně hoří, čadí, zanáší kotel i komín sazemi, nehřeje. O tom již bylo napsáno mnoho. Ale jak zjistit správnou vlhkost? Ta by měla být pod 20 %. Představa, že do každého polena zapíchnu vlhkoměr, jestli už má to moje polínko správnou vlhkost, mne nijak nenadchla. Navíc se vlhkoměr musí zapíchnout co nejhlouběji a nebo se musí poleno rozříznout a měřit vlhkost na řezu. To proto, že nejvyšší vlhkost je v jeho středu. Jak tedy jinak poznám, že dřevo je vhodné na topení?

Pokud má polínko krásný, čistý, žluťounký a voňavý řez, je na něj ještě brzo. Vyschlé dřevo se spolehlivě projeví zašedlou barvou a malými či většími prasklinami na řezu. Jsou to tzv. výsušné trhliny. Vysušené dřevo lze s trochou praxe poznat i podle váhy, protože nevysušené je podstatně těžší.

Výsušné pukliny na řezu.

Uskladnění dřeva má svá pravidla. Dřevo není uhlí a nepatří tedy do sklepa. Tam by zplesnivělo. Skladuje se vždy venku, ale ne položené přímo na zemi. Je ideální ho uložit venku v dřevníku se stříškou proti dešti, ale tak, aby k němu mohl vzduch ze všech stran. Dřevo již připravené na topení je nařezané a naštípané na polínka. Při obsahu dřevníku cca 2,5 m3, spotřebě našich krbových kamen a četnosti topení, by nám zásoba mohla vydržet 1 až 2 roky.

Další, novější dřevo, je vhodné mít ve druhém odděleném dřevníku. Než se spálí dřevo uložené v prvním, to v druhém stačí vyschnout. A tak to půjde stále dokola.

Dřevěné brikety jsou vyráběny z vysušeného dřeva. Mají minimální vlhkost a jsou okamžitě použitelné k topení. Jsou ideálním řešením pro toho, kdo nemá prostory nebo zájem si dřevo opatřit. Cena je proti dřevu z lesa trochu vyšší, ale je to bez starostí. Žádné sušení, štípání ani skladování dřeva. Koupím jen kolik potřebuji. Třeba jen na víkend.

Briketa vydrží v kamnech cca 2 hodiny. Nejprve hoří klidným pramenem a až dohoří, ještě dlouho žhne a dává teplo. Dřevo tuto schopnost nemá.

Krbová kamna mají mnoho podob. Liší se spotřebou dřeva, výkonem, tvarem. Přes své krbové vložky mohou ohřívat vzduch nebo vodu. Stačí si jen vybrat.