Dům a zahrada

Chlouba každé zahrady

Na počátku jara začíná ve všech zahradách probouzení přírody.  Rostlin, květin, keřů, stromů k novému životu. A rovněž milovaného trávníku. Což přináší nasazení veškerého umu, jak ho udržet v dobrém stavu až do podzimu. Proto je začátek března ideální dobou vybavit se novou sekačkou. Která usnadní jeho údržbu až do konce měsíce září. Do doby, kdy v zahradě všechno dozrálo, je sklizeno a i trávník začíná usychat a připravovat se na zimní spánek.

Údržba trávníku

Jedněmi z nejpoužívanějších sekaček v našich zahradách jsou ty rotační. Vybaveny bývají sběrným košem, který umožňuje přenést posekanou trávu do kompostéru. Aniž by v zahradě zůstávaly neestetické trávní závěje. Většina rotačních sekaček bývá multifunkční. Což jejich majitelům umožňuje nejen sekat trávu, ale jedním strojem i mulčovat, nebo ji vyhazovat podle potřeby bokem či dozadu. Vřetenové sekačky si pořizují všichni milovníci takzvaných anglických trávníků. S jejich pomocí se to po celou sezonu daří udržet. Je to typ stroje, který trávu neseká, ale rotující vřetena ji stříhají. Což udržuje trávník jak hustý, tak intenzivně zelený. Do menších zahrad je možné pořídit ruční typy, do těch větších elektrické, akumulátorové a benzínové. Které jsou často vybaveny pojezdem a válci, kterým lze vytvořit trávník snů. Buď s pruhovým či šachovnicovým efektem.

Udržovaný trávník

Pokud je potřeba zajistit v zahradě údržbu a majitelé nemají dostatek času na pravidelné sekání, jsou k dispozici sekačky robotické. Které udržují trávník bez zásahu lidské ruky. Před prvotním nasazením je potřeba vymezit prostor, ve kterém se bude po celé dny samostatně pohybovat. Dokonce i dobíjení baterie si je schopna zajistit v připravené stanici sama. Zahradní traktory a ridery si často pořizují majitelé rozlehlých zahrad. Jejich výhodou je úspora časová, pro kterou jsou velmi oblíbené u pracovně vytížených majitelů. Jako vhodný doplněk je k nim nabízen přívěsný vozík, do kterého je možné během sečení trávu uskladnit. Mezi další pomocníky, kteří údržbu trávníku na rozlehlejších plochách usnadňují, jsou provzdušňovače, odmechovače, rozmetadla či rotační kartáče.