Dům a zahrada

Není žárovka jako žárovka

Nová legislativa Evropské unie s sebou přinesla zákaz používání klasických žárovek v domácnostech, což sice pomáhá energetickým úsporám, ale ubírá jednu z nejspolehlivějších variant osvětlení.
Klasická žárovka totiž splňuje hygienické normy určující množství světelného toku a zároveň jako jediný světelný zdroj kopírovala barevnost denního světla.
kompaktní zářivka, ruka
Po té, co vešlo nařízení Evropského parlamentu v platnost, došlo k zavalení trhu celou řadou alternativních světelných zdrojů, z kterých naprostá většina nesplňuje doporučení hygieniků a lékařů týkající se barevného spektra.
I když se to nezdá, tak právě barva světla a především barevná stálost je pro dlouhodobější pobyt v umělém osvětlení naprosto zásadní. Vhodnou alternativou ke klasické žárovce jsou tzv. LED žárovky, které mají oproti kompaktním či DZS zářivkám tu výhodu, že jde o stálé (tedy neblikající) světlo. Zářivky, byť sebekvalitnější, kmitají. Proto jsou naprosto nevhodné pro osvětlení místnosti, kde pracujete na počítači či vaříte.
 
Co znamenají údaje na štítku žárovky
 
Světelný tok– zásadní údaj. Čím vyšší číslo, tím vyšší svítivost žárovky.
Energetický štítek– v podstatě znamená znakově znázorněnou spotřebu elektrické energie. Používají se stejné znaky jako u jakéhokoliv jiného spotřebiče (pračky, sporáky, lednice apod.) Nejúspornější označením chápeme  A++, dále A+, A,B,C,D až po nejméně úspornou variantu E.
Životnost žárovky– kvalitní žárovka by měla vydržet svítit alespoň 10000 hod.
žárovka podlaha
Barva světla– udává se buď v čísle, nebo jmenovitě. Pokud kupujete světelný zdroj pro místnost s delším pobytem osob (obývací pokoj, kuchyň), nedoporučuje se používat bílou barvu světla. Pro práci u psacího stolu se naopak bílá barva doporučuje.
Výrobce, certifikáty– doporučuje se kupovat pouze světelné zdroje označené značkou CE, která garantuje bezpečnost výrobku. U výrobce platí, že věhlasné značky jsou kvalitnější, ale dražší.
Informace o stmívatelnosti– pokud používáte stmívač osvětlení, je potřeba kontrolovat, jestli není symbol přeškrtnutý.
Počet spínacích cyklů: doplňující údaj, který uvádí životnost dle počtu rozsvícení. Kvalitní zdroj by měl vydržet alespoň 7000 cyklů.
Rozměry a vhodné napětí– vzhledem k tomu, že se v České republice používá pouze soustava 230 V, je důležitý pouze rozměr patice žárovky. Ten musí být totožný s rozměrem uvedeným na svítidle.