Podnikání

Je mezinárodní kamionová doprava výhodná?

Dnes jsme zvyklí na to, že v obchodech najdeme zboží prakticky z celého světa. Máme zde rajčata ze Španělska, papriky z Itálie, a mnohé další. Mnohdy jde o i výrobky ze zemí za oceánem. To vše je samozřejmě pro nás zákazníky velmi pohodlné, avšak aby se toto zboží mohlo objevit v našich obchodech, je potřeba jej tam nejprve nějakým způsobem dopravit.

V současné době máme poměrně dost možností, jak tuto dopravu zorganizovat. V první řadě je to letecká. Ta je samozřejmě nejrychlejší a nejvhodnější pro dlouhé vzdálenosti. To platí zvláště při mezikontinentální přepravě.

kamion5

Na druhou stranu je zde třeba uvážit cenu tohoto typu dopravy, a veškeré technické obtíže s tím spojené. Samotné vypravení letadla není příliš levnou záležitostí, nehledě na to, že k tomu potřebujeme dostatečně velké letiště jak na místě odbavení, tak v cíli.

Pak zde máme dopravu železniční. Ta není příliš využitelná při mezikontinentální přepravě, na druhou stranu je fakt, že se jedná o poměrně spolehlivý způsob dopravy. Avšak rovněž není příliš laciná, navíc je zde fakt, že je poměrně obtížné vypravit zvláštní vlak, když je potřeba.

kamion6

Nakonec je zde mezinárodní kamionová doprava. Jistě, na první pohled se může zdát, že je to ten nejvyužívanější způsob. Koneckonců, kamiony potkáváme na silnicích prakticky denně, především pak na hlavních tazích. Je to ale pravda?

Zde záleží na situaci. Na opravdu velké vzdálenosti se nejvíce používá ta letecká, avšak pro ty menší je nákladní automobil skutečně ten nejvyužívanější a nejvhodnější způsob dopravy. Má totiž v současnosti nejlepší poměr ceny, flexibility, rychlosti a spolehlivosti.

Samozřejmě není ideální, o tom není sporu. Avšak dokud nenajdeme nějaký lepší druh, je to nejlepší, co máme. Proto bychom za ni měli být rádi, a neměli bychom nadávat na kolony, které jsou jimi občas způsobeny. Bez nich bychom totiž v regálech obchodů stěží našli takový výběr zboží.