Jak si půjčují moudří


Lidé si u nás půjčují na kdeco. Na věci smysluplné, jež se v budoucnu zúročí, nebo aspoň na to, co sice bude prodělečné, ale je to zkrátka nezbytné, ale i na vyslovené hlouposti, bez kterých by se dalo snadno obejít.

Pokud si lidé půjčují na to první, lze je pochválit, pokud na to poslední, bylo by záhodno jim doporučit střídmost a alespoň špetku zdravého rozumu.
znak liber

Protože ať už je to s půjčkou míněno jakkoliv, ať už si člověk je nebo není jist tím, že ji později dokáže i splatit, nejednou dokáže osud pěkně nepěkně zamíchat karty a je zle. Pokud si člověk půjčil na něco rozumného, může se v takové chvíli utěšovat aspoň tím, že nebyl za hlupáka, pokud dotyčný půjčené peníze zašantročil za kdejakou hloupost, může si nyní rvát vlasy plným právem, maje se za osla.

Nakonec to takoví lidé třeba vyřeší až další půjčkou, někdy ale ani tou ne, někdy je čekají trable, ne-li přímo bankrot.

A jedno je u takových problematických dlužníků jisté. Že se o jejich tu větší a tu menší nespolehlivosti zřejmě dozvědí ti, kdo činí záznamy do registru dlužníků.

Mohlo by se zdát, že takové jméno v registru není zase až takový problém. „No tak jsem někdy nesplácel tak, jak jsem měl, no a co?“

Ovšem právě tento názor zabolí ve chvíli, kdy si člověk potřebuje půjčit znovu. Pak se náhle ukáže, že onen zápis v registru není žádným pouhým banálním slovem. Že tu jde o daleko závažnější počin.
padedátitisícové bankovky

Protože sem nahlížejí snad všichni bankéři, důkladně si rozmýšlející to, komu peníze půjčí a komu ne. A kdo je v takovém registru zanesen, nejspíše odejde při žádosti o další půjčku z banky s nepořízenou. I kdyby potřeboval peníze nyní už vážně jen na nezbytnosti, i kdyby se svatosvatě zavazoval, že vše splatí řádně, nebude mu uvěřeno.

A co má dělat teď? Když už ty peníze opravdu nezbytně potřebuje?

Pak už mu nezbývá nic než dost možná i úplně poslední naděje.

Ještě si přece může vzít půjčku bez doložení příjmu, .

Na rozdíl od pochybných společností tu sice neslibují modré z nebe, ale poskytují tu bezvadné služby se zárukou vysvětlení všeho, čemu takový žadatel případně nerozumí, a takřka všem tu vyhoví, tedy poskytnou potřebné peníze na splnění všech potřeb a snů. A to s rozmanitými podmínkami, mezi nimiž si vybere každý. Každý, kdo to myslí seriózně, ať už se záznamem v registru nebo bez.