Móda

Udržitelná móda je trendy!

Také milujete módu? Sledujete všechny módní trendy a jste tak trošku nákupní maniak? Myslím, že touhle fází si projde každý z nás. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jak a kde Vaše zakoupené oblečení vzniká? Potom, co to zjistíte, tak na nakupování budete možná nahlížet trošku jinak. O tom ale dnešní článek nebude. Ráda bych Vám něco málo řekla o tzv. slow fashion, neboli udržitelné módě. Určitě jste tento pojem už slyšeli, ale co to přesně znamená?

kamáradky si vybírají oblečení v obchodě

Zjednodušeně, udržitelná móda je ta, která je při navržení, výrobě a distribuci šetrná k životnímu prostředí, a dodržuje ekonomické, sociální a ekologické udržitelnosti. Je to přesný opak tzv. fast fashion, neboli rychlé módě, jejíž cílem je vyrobit co nejvíce oblečení za co nejmenší peníze, bez ohledu na ekologii či etiku. Udržitelné oblečení je vyrobeno z přírodních materiálů, bez použití chemikálií, či jiných syntetických látek, které jsou nejen pro člověka velmi škodlivé. Švadlena je za svou práci řádně oceněna a především pracuje ve standardních podmínkách. Do šicích továren v chudých zemích, kde se většina fast fashion oblečení vyrábí, my, odběratelé ale nevidíme. Nedávné důkazy však ukázaly zdrcující fotografie a videa, kde šičky a švadleny, ve věkovém rozpětí 10 – 80 let, pracují ve špíně, zimě a je s nimi zacházeno opravdu neeticky. Pracují celé dny i celé noci, za tu nejmenší možnou mzdu, kterou si málokdo z nás dokáže představit. Bohužel se nějak uživit musí a jinou pracovní možnost nikde nedostanou.

udržitelná móda

Slow fashion se toto zacházení snaží zastavit. Už i zde v České republice se udržitelná móda stává populární a čím dál víc se rozšiřuje. Vzniká nám tady plno malých, rozvíjejících se značek, které se hemží šikovnými módními návrháři a návrhářkami. Zakoupit si tak můžete originální, etický a kvalitní kousek a zároveň tím podpoříte lokální firmu!