Web

Těžba bitcoinů není těžká manuální práce

Tradiční měna, se kterou se běžně setkáváme jako je koruna, euro, dolar a podobně, má svoji centrální banku a ta tu svoji příslušnou měnu vydává a spravuje. Pak samozřejmě může s touto měnou disponovat, jak chce. Různě ji doplňovat, nahrazovat, tisknout.

blockchain

Bitcoin naštěstí není ovlivňován žádnou institucí, ale také je nutné ho nějakým způsobem dostat do oběhu mezi uživatele. Je generován procesem, kterému se říká mining, častěji bude známý pod názvem těžba. U běžné měny není známé její konečné množství, proto se čas od času setkáváme s výměnou bankovek nebo stažení mincí z oběhu. U bitcoinu je to odlišné. Je totiž známé konečné množství této měny a podle propočtů i konečná doba. Jeho postupné uvolňování je definováno pouze matematickými výpočty a konečný počet se dosáhne při vytěžení 21 miliónů bitcoinů, více už bohužel ne a je to definitivní tečka, bitcoin těžba je u konce.

Prakticky se jedná o potvrzování transakcí uživatelů, kteří si mezi sebou posílají tuto digitální měnu. Nikdo se nemusí obávat zneužití údajů, jelikož všechny procesy jsou naprosto anonymní. V síti figurují pouze uživatelé, což jsou příjemci a odesílatelé a pak těžaři.

Podvodníci zde skulinku nenajdou

V bankovním světě si samy banky kontrolují různé transakce a v běžném životě je to i na nás uživatelích. Přesto zabezpečení není tak dokonalé, aby nedocházelo k únikům, případně zneužití účtu. U kryptoměny se nedá ani podvádět ani odcizit ji, pracujete pouze s vlastními úsporami, které máte v bitcoinové peněžence nebo v trezoru. Pokud nikomu nepředáte privátní klíč, máte platidlo uschované v bezpečí.
Těžaři pracují se zařízením, které poslouchá nové transakce běhající v síti a shromažďuje si je u sebe. Nyní přichází na řadu hádání správného hashe a pokud je nalezen, jsou transakce zapsány do nově vzniklého bloku. Dále musí být vloženy do blockchainu a ten bude opět kontrolován v síti dalšími uživateli. Jedná se o takovou virtuální účetní knihu.

síť

Pokud chcete začít těžit a být úspěšným minerem, budete potřebovat zakoupit těžební stroj, který bude v neustálém provozu. Nejedná se o obyčejný počítač, ale o speciální hardware, který vám v těžbě kryptoměny bude velmi užitečný.