Produkty

Technologie frézování

Frézování je jeden z nejpoužívanějších způsobů obrábění, protože se díky němu dá dosáhnout spousty potřebných výrobků, ale je potřeba vhodný nástroj.

Technologie frézování

Třískové obrábění

Ve strojírenství je zapotřebí vyrábět všemožné součástky, přičemž k tomu jsou potřeba vhodné stroje s vhodnou technologií odebírání materiálu. Jedním z nejvíce používaných je rozhodně frézka, protože ta nesmí chybět ve spoustě firem zabývající se kovovýrobou. Celý stroj většinou funguje díky elektromotoru s velkou sílou, a proto není problém obrábět i tvrdší kovové materiály.

frézování kovu

Hlavní odběr třísky zajišťuje nástroj zvaný fréza, který má speciální počet břitů a jejich geometrii, aby vše krásně fungovalo a materiál se hladce a dostatečně rychle odebíral. V dnešní době se velmi často používají už automatické stroje, které jsou řízeny elektronickým systém, díky čemuž lze dosáhnout opravdu vysoké přesnosti a hlavně rychlosti, protože stroj je přesně naprogramovaný a lidská síla na klasické frézce se mu v efektivitě nemůže vyrovnat. Technologie se neustále posouvá kupředu a stále se snažíme, aby výroba byla stále efektivnější.

Specifický nástroj

Každý stroj potřebuje speciální nástroj, protože bez něj by nemohl správně, a především efektivně odebírat třísku. Zrovna u fréz je na výběr spousta nástrojů, protože tento stroj má opravdu mnoho možností. Jako první musíme volit správný úhel nastavení, kdy klasikou je pravý úhel, ovšem využívají se i jiné úhly, protože v některých případech jsou skutečně výhodnější.

fréza vyměnitelné břity

Dále je velmi důležitá zubová rozteč, kdy více zubů umožňuje rychlejší posuv a tím i celkové zrychlení celého procesu, přičemž za kratší dobu se stihne vyrobit více výrobků. Zároveň ale mezery musí být dostatečné, aby se správně odváděla tříska a zamezilo se vibracím. Také se musí dbát na správnou polohu nástroje a postup jeho pohybu, aby nám vznikl přesný výrobek s hezkým povrchem. Díky technické frézce je snadné docílit slušné kvality, protože nástroje jsou velmi přesné, hezky fungují, a navíc mají skvělou životnost, kdy je nebudete muset velmi často měnit.