Pozor na plísně! Dokážou vyvolat alergie

Stejně jako pyly, i plísně se mohou šířit vzduchem. Přestože můžeme mít koupelnu jakkoliv krásnou a luxusní s nejmodernějšími odvlhčovači, stejně mezi mokrými ručníky může číhat plísňový zárodek, aniž bychom o tom věděli. Zrovna tak plísňové mapy, které se sem tam objevují, našemu zdraví neprospívají. Plísně totiž mohou být pro člověka nebezpečné, protože napadají organismus stejně jako mikrobi a způsobují tak infekci. Hlavně u těch, kteří mají slabou imunitu, malé děti nebo seniory.

plíseň mandarinky

Plísňové spory mohou vyvolat alergickou reakci, která se sice podobá té pylové, jen je závažnější pro naše zdraví. U citlivějších lidí se může projevit onemocnění plic, u jiných zase porucha imunity. Pokud je člověk obklopen plísní a dýchá ji, například v pokoji, v bytě, nebo doma, plíce procházejí těžkou zkouškou a mnohdy jsou nenávratně poškozeny.  Alergické reakce mohou vyvolat plísně vláknité, které produkují při růstu drobné rozmnožovací částečky, jež pouhým okem nevidíme. V prostoru se šíří stejně jako pylová zrnka a pro jejich rozptylování je zapotřebí vlhkost. Velmi dobře se této plísni daří například po deštích nebo za ranní rosy, ovšem jsou i typy, kterým svědčí sucho pozdního léta.
plíseň u okna

Pokud už se alergie na plísně prokáže, je nutné jejímu šíření zabránit, a to nejenom v případě onemocnění. Pomoci může důkladné a časté větrání, vysušení nebo prosvětlení prostoru. Světlo obecně plísně nemusí. Léčení pak probíhá stejně jako u jiného alergického typu, jen to jde trochu obtížněji. Na druhou stranu mají i tyto nemilé houby své pozitivum, tím je hlavně penicilin, jež se používá jako antibiotikum již od roku 1941. Objeven byl ale o 13 let dříve.

Zbavit se plísní není zrovna nejlehčí, ovšem na trhu jsou k mání účinné prostředky v postřiku. Rozhodně není dobré se je pokusit odstranit na sucho hadrem, protože tím se akorát více víří malé částečky zárodků. Doma by měla být optimální teplota, dobrá větratelnost, a pokud je to nutné, vhodné jsou i čističky vzduchu. Vyhněte se také zbytkům potravin. Tak bude večerní odpočinek bez kýchání a bolestí hlavy.