JAK JE DŮLEŽITÉ VZDĚLÁNÍ V ZÁVISLOSTI NA VÝŠI PLATU?

V současné době si mladí lidé, kteří stojí před rozhodnutím volby svého budoucího povolání, vybírají spíše kancelářské profese. Nutno podotknout, že se najdou i výjimky. Přeci jen všichni nejsou studijními typy.
muž elektrikář

Výběr povolání – montérky versus oblek

Takový šikovný řemeslník jako je třeba instalatér, elektrikář nebo zedník si může přijít na stejné peníze stejně jako manažer s vysokoškolským diplomem. Navíc nemusí studovat tolik let.

Většinou si profese řemeslníka vybírají mladí muži, kteří mají jako vzor svého otce a mohou tak navázat na rodinnou tradici. Je jich v současnosti ale opravdu málo.

Chlapci by měli mít vzor u otců

Podle psychologů je také dokázáno, že chlapci by měli v dospívání vidět svého otce manuálně pracovat, aby toho jednou byli také sami schopni. Doma i v práci.

Pokud je jejich otec manažer v obleku, který ve volném čase hraje hry na PC, nebude mít mladý muž zřejmě náklonnost k tomu vykonávat nějakou manuální práci. Pokud už v dětství a v dospívání „přičichnou“ k tátově povolání, tak je velká pravděpodobnost, že když se jim bude zamlouvat, budou v něm pokračovat. Navíc budou mít v začátcích dobrého rádce, mohou převzít tátovu klientelu a dál se rozvíjet bod značkou dobrého jména.

Samozřejmě je i druhá strana mince. Když mladý muž uvidí svého otce, jak se musí otáčet, má špinavé montérky i ruce, bude to pro něj odrazující a bude se raději snažit studovat na nějakého toho manažera.

Je ale jasné, že do budoucna budou v naší společnosti řemeslníci stále více chybět a tak si ti opravdu šikovní mohou přijít na nemalé peníze.
kancelářská práce

Muži versus ženy

Podle dlouhodobých průzkumů je zcela jasné, že jsou také značné rozdíly mezi finančním ohodnocením mužů a žen. Ženy musí mít vyšší vzdělání než muži, aby dosáhly stejného platu. Určitě je to také dáno tím, že ženy část svého profesního života stráví na mateřské dovolené a přijdou tím o část cenné praxe. Pro ženy je tedy určitě lepší studovat a učit se jazyky, aby dosáhly vyššího platu. Není tomu ale vždy tak, například šikovná švadlena s originálními nápady může být také velmi slušně ohodnocena.

 

Samozřejmě by mělo povolání muže i ženy bavit a naplňovat. Buďme tedy pro děti vzorem a pomáhejme jim nalézt to správné uplatnění.