Eko zahradničení


Eko zahrada je totiž daleko hezčí, než všechny ostatní a opečovávané zahrady. Nežádá po nás žádnou údržbu, protože v takové eko zahradě fungují přirozené přírodní zákony. Tomu se říká přirozené zahradničení.  Nejenom, že přirozená zahrádka nám krásně kvete, plodí ovoce a poskytuje spoustu užitečných bylinek a rostlin, ale také se čistí úplně sama a bez chemikálií.  A nejen to, eko zahrádka se sama sklízí, zásobuje, recykluje a zavlažuje.
o   Na eko zahrádce je škodlivý hmyz likvidován jeho přirozenými nepřáteli.
o   Plevel je ničen a vytlačován trvalkami, které tam bují, i za pomoci mulče.
zahradní plot

Přirozenost

Přirozená zahrada je osázena původními keři, stromy a rostlinami, které dobře rostou ve zdejší krajině, a tím vlastně nepotřebují přílišnou péči. Na zahradě je potom důležité zkombinovat prvky, které se vzájemně doplňují ve svých funkcích. Měl by zde být vyvážený prostor, který je věnován přírodní a bujné vegetaci, společně s užitkovými rostlinami. Zásadou přirozeného zahradničení je naprostá absence chemických prostředků a hnojiv. V dobře fungujícím ekosystému zahrady si příroda sama poradí se všemi škůdci. Eko zahrada vyžaduje respekt k přírodním zákonům.
o   Eko zahrada respektuje přírodní zákony a rozumně využívá přírodní zdroje, které jsou dostupné v dané oblasti.
o   Eko zahradničení spojuje jednotlivé prvky ve fungující přirozené zahradě.
o   Eko zahrada znamená udržitelný způsob hospodaření na zahradě.
kropicí konev na plotě

Přírodní zahrada bují životem ve všech formách. Všeho je na takové zahrádce dostatek pro všechny živočichy a rostliny. Příroda zde s naprostou lehkostí živí hmyz a ptáky. Pro nás je potom úlohou pouze přírodu pochopit a podpořit její energii. To můžeme například svou fantazií a vhodnými metodami a prostředky. Měli bychom vytvořit takový vzhled zahrádky, aby respektoval přírodní zákony.